ASMENŲ SKAIČIUS, KURIEMS NUSTATYTAS NEĮGALUMO/DARBINGUMO LYGIS DĖL TRAUMŲ IR APSINUODIJIMŲ
Paskutinis duomenų atnaujinimas: 2024-03-30. Rodikliai 100000 gyv. atnaujinti 2023-06-26
Neįgalumas – dėl asmens kūno sandaros ir funkcijų sutrikimo bei nepalankių aplinkos veiksnių sąveikos atsiradęs ilgalaikis sveikatos būklės pablogėjimas, dalyvavimo visuomenės gyvenime ir veiklos galimybių sumažėjimas.
Neįgalumo lygis – kompleksiškai įvertinus nustatytas asmens sveikatos būklės, savarankiškumo kasdienėje veikloje ir galimybių ugdytis netekimo mastas. Neįgalumo lygis nustatomas asmenims iki 18 metų, išskyrus asmenis, kurie yra (buvo) draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu. Neįgalumas gali būti trijų lygių:
- sunkus – asmens būklė, kai dėl ligos, traumos, sužalojimo, įgimtų arba vaikystėje įgytų sveikatos sutrikimų, aplinkos veiksnių neigiamo poveikio žymiai sumažėjusios galimybės ugdytis, dalyvauti, veikti ir būtina nuolatinė kitų žmonių slauga, priežiūra, pagalba;
- vidutinis – asmens būklė, kai dėl ligos, traumos, sužalojimo, įgimtų arba vaikystėje įgytų sveikatos sutrikimų, aplinkos veiksnių neigiamo poveikio sumažėjusios galimybės ugdytis, dalyvauti, veikti ir reikia nenuolatinės kitų žmonių priežiūros, pagalbos;
- lengvas – asmens būklė, kai dėl ligos, traumos, sužalojimo, įgimtų arba vaikystėje įgytų sveikatos sutrikimų, aplinkos veiksnių neigiamo poveikio nežymiai sumažėjusios galimybės ugdytis, dalyvauti, veikti.
Darbingumo lygis – asmens pajėgumas įgyvendinti anksčiau įgytą profesinę kompetenciją ar įgyti naują profesinę kompetenciją arba atlikti mažesnės profesinės kompetencijos reikalaujančius darbus. Darbingumo lygis nustatomas asmenims nuo 18 metų iki senatvės pensijos amžiaus. Jeigu jaunesnis kaip 18 metų asmuo teisės aktų nustatyta tvarka yra (buvo) draudžiamas valstybiniu socialiniu draudimu, darbingumo lygis nustatomas nesukakusiam 18 metų asmeniui. Darbingumas įvertinamas procentais ir jo lygis nustatomas intervalais:
- jei asmeniui nustatoma 0-25% darbingumo, asmuo laikomas nedarbingu, negali dirbti arba gali dirbti tik pagal negalios pobūdį pritaikytoje darbo vietoje ar pritaikytomis darbo sąlygomis;
- jei asmeniui nustatoma 30-55% darbingumo, asmuo laikomas iš dalies darbingu, gali dirbti pagal negalios pobūdį pritaikytoje darbo vietoje arba kuriam nebūtina pritaikyti darbo vietos;
- jei asmeniui nustatoma 60-100% darbingumo, asmuo laikomas darbingu.
Neįgalusis – asmuo, kuriam įstatymų nustatyta tvarka nustatytas neįgalumo lygis arba 55 procentų ir mažesnis darbingumo lygis, arba specialiųjų poreikių lygis.
Pagrindinė diagnozė – pagrindinė diagnozė įtakojusi neilgalumo/darbingumo nustatymo lygį.
Lydinti (gretutinė) diagnozė – viena iš gretutinių diagnozių (ne pagrindinių), įtakojusių neįlgalumo/darbingumo nustatymo lygį.
Vertinimas – neįgalumo/darbingumo vertinimas (pirminis/pakartotinis).
Darbingumo lygio priežastis – priežastis, įtakojusi darbingumo lygio nustatymą.
Suaugusiųjų (18 m. ir vyresnių) darbingumo nustatymo atvejų skaičius, kai pagrindinė diagnozė yra trauma ar apsinuodijimas – atrenkami atvejai su pagrindinėmis diagnozėmis iš ligų kodų intervalų S00-T98 ir U00-Y98 (pagal TLK-10-AM). Kai pagrindinė diagnozė iš ligų kodų intervalo U00-Y98, atrenkama tam atvejui nurodyta pirma gretutinė įtakojanti diagnozė iš intervalo S00-T98.
Suaugusiųjų (18 m. ir vyresnių) su nustatytu darbingumo lygiu skaičius, kai pagrindinė diagnozė yra trauma ar apsinuodijimas – atrenkami atvejai su pagrindinėmis diagnozėmis iš ligų kodų intervalų S00-T98 ir U00-Y98 (pagal TLK-10-AM). Kai pagrindinė diagnozė iš ligų kodų intervalo U00-Y98, atrenkama tam atvejui nurodyta pirma gretutinė įtakojanti diagnozė iš intervalo S00-T98.
Suaugusiųjų (18 m. ir vyresnių) darbingumo nustatymo atvejų skaičius, kai trauma ar apsinuodijimas yra lydinti, bet ne pagrindinė diagnozė –atrenkami atvejai su bent viena lydinčia liga iš ligų kodų intervalo S00-T98 (pagal TLK-10-AM), kuriems pagrindinė įtakojanti diagnozė buvo ne iš ligų kodų intervalų S00-T98 ir U00-Y98.
Suaugusiųjų (18 m. ir vyresnių) su nustatytu darbingumo lygiu skaičius, kai trauma ar apsinuodijimas yra lydinti, bet ne pagrindinė diagnozė – atrenkami atvejai su bent viena lydinčia liga iš ligų kodų intervalo S00-T98 (pagal TLK-10-AM), kuriems pagrindinė įtakojanti diagnozė buvo ne iš ligų kodų intervalų S00-T98 ir U00-Y98.
Vaikų (0-17 m.) su nustatytu neįgalumo lygiu skaičius, kai pagrindinė diagnozė yra trauma ar apsinuodijimas – atrenkami atvejai su pagrindinėmis diagnozėmis iš ligų kodų intervalų S00-T98 ir U00-Y98 (pagal TLK-10-AM). Kai pagrindinė diagnozė iš ligų kodų intervalo U00-Y98, atrenkama tam atvejui nurodyta pirma gretutinė įtakojanti diagnozė iš intervalo S00-T98.
Vaikų (0-17 m.) su nustatytu neįgalumo lygiu skaičius, kai trauma ar apsinuodijimas yra lydinti, bet ne pagrindinė diagnozė – atrenkami atvejai su bent viena lydinčia liga iš ligų kodų intervalo S00-T98 (pagal TLK-10-AM), kuriems pagrindinė įtakojanti diagnozė buvo ne iš ligų kodų intervalų S00-T98 ir U00-Y98.
TLK-10 – Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtasis pataisytas ir papildytas leidimas (naudotas Lietuvoje iki 2011 m. birželio 1 d.).
TLK-10-AM – Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtasis pataisytas ir papildytas leidimas, Australijos modifikacija (naudojamas Lietuvoje nuo 2011 m. birželio 1 d.).
Šaltinis: Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.